1 Sıkça Sorulan Sorular | Su Tesisatçısı

Sıkça Sorulan Sorular

 • EVİNİZDE SÜREKLİ TESİSAT SORUNLARININ YAŞANMASININ BAŞLICA NEDENLERİ NELERDİR?

  TESİSAT PROBLEMLERİNİN GENEL NEDENLERİ

  Eğer evinize evinizin tesisat sorunları yüzünden sürekli tesisatçı geliyorsa bu durum sizin için hem maddi hem manevi açıdan yıpranma yaratacaktır. Haydi gelin bu sorunlara birliktr bir göz atalım. 

  1) KALİTESİZ ÜRÜN

  Günümüzde, özellikle bu sektörüde yakından ilgilendiren  yapı marketler hayatımıza girmiş vaziyettedir. Haliyle buralara özel ürünleride beraberinde getirmiştir. Fiyatlarıda yine bu marketlere özeldir, uygundur. Bunlar piyasadaki ürünlerle eş değerdedir. Eğer tesisatınız için bir ürün alacaksanız bunu lütfen tesisatçılara danışın çünkü satış danışmanlarının bu konularla ilgili pek teknik  bilgisi olmayabilir ve ürün problemlerini bilemezler. Ürün alınacağı zaman marka olarak aldanmayın. Dediğimiz gibi bir tesisatçıya danışmanız size büyük fayda sağlayacaktır. Nalburlardan alınacak ürünlerde de önceden internetten araştırma yapmak işinizi kolaylaştıracaktır.

  2)KULLANIM HATA VE YANLIŞLARI

  Çeşme, musluk, banyo bataryası, evye, klozet, iç takım gibi ürünlerde hızlı kapatma, sert ve dikkatsizce kullanım, üstlerine ağır eşyaların yük gibi bırakılması sonucu üründe hasar, kırılma meydana gelebiir. Lütfen dikkatlı davranalım.

  3)SU BASINCININ YÜKSEK OLMASI

  Klozet, rezervuar, çamaşır makinası, kombi, termosifon vb. gibi su ile çalışan çoğu ürün yüksek basınç nedeniyle arıza yapabilirler. Bu yüzden basınç düşürücü taktırmanızı tavsiye ederiz. 

  4)YANLIŞ MONTAJ YAPILMASI

  Ürünlerinizi kullanırken zorluk yaşıyorsanız yanlış montaj işlemi yapılmış olabilir. Ürünü o şekilde kullanmaya devam etmeyin. Hemen bir tesisatçı ile görüşün ve düzelttirin. 

  5)HAT TIKANMASI

  -Klozetlere peçete, ped, boru hattını tıkayabilecek benzeri şeyler atmayınız.

  -Klozetin içine birşey düşürdüğünüzde lütfen sifonu çekmeyin.

  -Mutfakta yemek yaptıktan sonra ve  yağlı bulaşıkları yıkadıktan sonra kaynar suyu 1 veya 2 dakika açık bırakın. Böylece yağın borular içinde donmasını ve tıkanmasını önlemiş olursunuz.

  6)TEMİZLEME

  Banyo veya mutfaklarınızda ürünlerin üzerine çamaşır suyu, amonyak vb. içeren  ürünler kullanmayınız.kullanacaksanız bile su ile karıştırarak kullanın. Batarya gibi ürünlerin dış kısımlarını yakmakta ayrıca conta kısımlarında deformasyon oluşturmaktadır.

  NASIL ÖNLEM ALINIR?

  -Evinizden çıkarken su vanalarını kapatın ve vanaların kapatıldığından emin olun.

  -Aynı işlemi doğalgaz vanaları içinde uygulayın.

 • SU KAÇAĞI TESPİT YÖNTEMLERİ

  Mutfağınızda veya banyonuzda sızıntı olduğundan mı şüpheleniyorsunuz? Fakat sızıntının nereden ve nasıl geldiğini nasıl belirleneceğini bilmiyor musunuz?  Eğer böyle bir sorunla karşı karşıya iseniz bu yazımızda kafanızdaki soru işaretlerinin cevaplarını bulacaksınız.

  Su kaçağı tespiti , bu konularda bilgi sahibi ve deneyimli değilseniz oldukça zor olacaktır. Fakat bu imkansız değildir. Banyo veya mutfağınızda sızıntıları tespit ederken dikkat etmeniz gereken birkaç yöntem vardır.

  Mutfak veya banyonuzda bir su sızıntısından şüpheleniyorsanız 7/24 bizi arayıp su kaçağı tespiti konusunda bilgi alabilir, her türlü sorununuzda randevu alabilirsiniz. İşinin ehli ve deneyimli ustalarınız sizlere yardımcı olacaklardır. Şimdi bizimle 05301227056'lı numaradan iletişime geçebilirsiniz.

  SU KAÇAĞI TESPİTİ YÖNTEMLERİ

  Evlerde su sızntılarını tespit etmeye çalışmak bir nevi deneme yanılma durumudur.Neyse ki mutfağınızda ya da banyonuzda su sızıntısının nerede olduğunu anlamak için birkaç yöntemden bahsedeceğiz. İşte o yöntemlerden bazıları:

  -Lavabolara, küvetlere ya da duş başlıklarına giden boru giderlerinde oluşan sızıntılar genellikle gözle görülür biçimde olabilir. Bu sebeple buraların kontrol edilmesi size fayda sağlar. Günümüzde yaygın kullanılan PVC boruları özellikle yüksek su basıncı altına girdiklerinde sızıntılara karşı maalesef daha savunmasız olacaklardır. Sık sık kontrol edilmesi sıkı bir güvenlik ve bakım adımıdır.

  -Evlerin bodrum katları ve çatı katları genel olarak ihmal edilen bölümlerdir. Bu alanlarda daha fazla su sızıntıları görülebilir. Tespit edilmesi de sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Çamaşır makinesi, su ısıtma sistemi ya da bina temeli gibi sızıntıya meyilli alanlara kurulabilen su kaçağı dedektör cihazlarını cihazlarını kullanabilecek işlerinde profesyonel su tesisat ustaları ile iletişime geçmeniz faydalı olacaktır.

  -Musluklar su sızıntısı görülebilecek yerlerden biridir. Kauçuk yıkamalar eskimiş, yırtılmış ya da  hasar görmüşse sızıntılar olması büyük olasılıklıdır. Su sızıntısını gidermek için metal musluk kolunun altında bulunan yıkayıcıyı değiştirmek tek yoldur.

  -Tuvalet kaçağını tespit etmek isterseniz tuvalet tankının kapağını açıp kulağınızı yan tarafına bastırın. Bir tıslama sesi duyarsanız bunun sebebi tuvalet tankındaki vana veya borulardan su sızıntısı olabilir. 

  -Şofben üzerine taktırdığınız sıcak su deposuda sızıntıya meyillidir. Yine borulardan gelen tıslama sesini dinleyerek sızıntıyı tespit etmeye çalışabilirsiniz. Bir tıslama sesi duyabilirsinİz tabiki ama yine de daha önce de dediğimiz gibi bu işlemi bir tesisat ustası ile iletişime geçerek daha sağlıklı biçimde halledebilirsiniz.

  -Oldu ki evde bir sızıntı tespit edemediniz. bu durumda su sayacınızı kontrol edebilirsiniz. Evdeki tüm su beslemelerini kapatın ve su sayacınızı kontrol edin. Yaklaşık bir saat sonra su sayacınız arttıysa muhtemelen bir su sızıntısı vardır. Bu süre içinde su kullanmadığınızdan emin olun.

  Evinizde bir sızıntı veya kaçak tespit edip etmesenizde profesyonel, güvenilir ve tecrübeli ustalardan hizmet almak için Ay Yapı Tesisat ile iletişime geçebilirsiniz. En kısa sürede çözüme ulaştıracaklarından emin olabilirsiniz. Evinizdeki bu sorun giderilmezse eğer, hem sizin dairenize hemvar ise eğer alt kat dairenize zarar verebilir ve sonrasında daha ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

   

  Yani özet olarak mutfak veya banyonuzda ya da evinizde su  tesisatının geçtiği herhangi bir alanda su sızıntısı olduğunu hissediyorsanız, gerçekleştirmeyi deneyebileceğiniz birkaç yöntemden bahsettik. Sızıntıyı kendi başınıza tespit etmek, su tesisatçınıza bilgi vermek açısından faydalı olabilir.

   

 • SU FATURALARINDAKİ ARTIŞLAR VE NEDENLERİ

  Evinize gelen su faturanızda ani ve beklenmedik bir miktar ile mi karşılaştınız? Bu artışın neyden kaynaklandığını bilmiyor ve endişe mi duyuyorsunuz?  Düşündükleriniz tam olarak bunlarsa doğru yerdesiniz.

  Su kullanım rutininizi değiştirmediyseniz ve ani fatura artışları sizi haliyle şaşırtabilir. Bu artışların nedenini bulmak için yapabileceğiniz birkaç şeyden bahsedeceğiz.

  Su faturanızda artış gözlemlediğnizde neler yapabileceğinizle ilgili bilgi almak isterseniz aşağıdaki makalemizi okumaya devam ediniz. 

  Bir su sızıntısı olduğundan şüphe ediyorsanız, şu an 05301227056 numaralı telefondan bilgi ve randevu almak için Cihazlı Su Kaçağı Tespiti için bizi arayın.

  FATURA NEDEN YÜKSEK GELİYOR?

  Evinize gelen faturanın yüksek olmasının birkaç nedeni vardır. Bu önceki faturaların ödenmemesinden kaynaklı olabilir ya da su sağlayıcınız tarafından fiyatlar arttırılmış olabilir. Her iki durum içinde su faturanızın yüksek olmasının nedenleri aşağıdakiler olabilir:

  1) Su faturanız daha önceki ödenmemiş faturaları da içeriyor olabilir. Önceki fatura döneminden kalan borçlar şu anda sahip olduğunuz, yeni dönemde gelen faturaya yansımış olabilir.

  2) Su tedarikçiniz su fiyatlarınızı arttırmış olabilir. Bunu devredışı bırakmak için yeni faturanızdaki oranlar ile eski faturanızdaki oranları karşılaştırabilirsiniz. Fatura fiyatlarınız cidden arttıysa su tedarikçiniz sizi bu kınuda bilgilendirmiş veya ayrı bir bildirimde bulunmuş olabilir.

  3)Fatura düzenlemeniz gecikiyor olabilir. Normalden daha uzun süre faturalandırılmanız yapılmış ise fatura normalinden daha yüksek gelebiir.

  4) Evde normalden daha fazla su kullanmış olabilirsiniz. Evde yaşayan sayısı yükseldi ise normalden daha fazla su kullanımı olur. Mevcut günlük kullanımınızı tercihen geçen seneki yıla güre karşılaştırıp analiz edebilirsiniz.

  5) Evinizde bir su sızıntısı olabilir. Su kaçağı tespiti yapmakta zor olabilir. Bu nedenle profesyonel bir su tesisatçısı ile görüşmeniz size hem masraf açısından hemde sorununuzun çözümü açısından faydalı olacaktır.

  SU FATURASI YÜKSEK GELDİĞİNDE NELER YAPABİLİRSİNİZ?

  1) ÖLÇÜM CİHAZINDAKİ OKUMAYI KONTROL EDİN. 

  2)EVDEKİ SU SIZINTILARINI TEST ETMEYİ DENEYİN.

  3)LÜTFEN SU SAYACINIZI KONTROL EDİN.

  4)SU TÜKETİMİNİZİ BİR MÜDDET İZLEYİN.

  Sonuç olarak zamanla artan su faturanızın ardında birkaç neden vardır.Bu sebeple gereksiz tüm harcamaların devam erme sebebini önlemek için mümkün olan tüm yöntemleri gözden geçirip tüketmek önemlidir.

  Evinizde veya binanızda olası bir su sızıntısından şüpheleniyorsanız şimdi 05301227056 numaramızdan veya www.su-tesisatcim.com sitemizin iletişim bölümünden direk whatsappa bağlanarak bize ulaşabilir sorunlarınızın çözümünü profesyonel eller ile hızlandırmış olabilirsiniz.

  İstanbul'un su tesisatçısı olarak aklınıza gelebilecek birçok konuda çözüm odağınız olmak ve hizmet vermek için buradayız. 

 • SİGORTALI EVLERDE SU KAÇAĞI PROBLEMİ VE ÇÖZÜM YOLLARI

  Evinizde su sızıntısı veya su kaçağı olduğunda, su kaçağının tespit edilmesi ve tamir edilmesi yolunda sigorta poliçe içeriği ve sigorta klozları ön plana çıkacaktır. Tesisatınızda su kaçağı olduğunda sigorta firmanızı arayarak su kaçağının tespit edilmesini ve tamir edilmesini isteyebilirsiniz. Sigorta firmanız size anlaşmalı olduğu hasar tespit ve tamir servisini yönlendirecektir. Böylece sigorta firmanız tespit ve tamir işinizi bu şekilde çözerek sizi bu sıkıntıdan kurtaracaktır. 

  Eğer durum çok acilse ve hemen müdahale etmek gerekiyorsa, sigorta firmanızda hemen müdahale edemeyecek durumdaysa sigorta firmanızdan onay alıp bir su tesisat tamircisi çağırıp sorununuza çözüm bulabilirsiniz. Böyle bir durumda sigorta firması sizden yapılan işin faturasını isteyecek ve ödeme yapacaktır. Burada önemli olam kısım sigorta firmanızdan onay aldıktan sonra bir su tesisat ustası çağırmanızdır. Bu süreci sigorta firmasıyla yürütüncebir sorun yaşamazsınız diye düşünüyoruz.

 • SU TESİSATI İLE İLGİLİ BAZI TEKNİK BİLGİLER

  Su tesisatı, binalara döşenen su boruları ile birlikte kaynaktan çıkarılan temiz suyun kullanılıp arıtıldıktan sonra tekrar doğaya salınmasını sağlayan sistemdir. Bütün yapıların en mühim kısmı olan su tesisatını bakım ve onarımının yapılması sonrasında karşımıza çıkabiecek su sızıntıları veya kaçakların önüne geçmek açısından önemlidir. Su tesisatı insanların yaşamları için ihtiyaçları olan suyu en iyi şekilde karşılayabilmelerini sağlar. Daire ve konutlarda özellikle su tesisatına büyük önem verilmelidir. Bu yazımızda su tesisatıyla ilişkili bilgilere değineceğiz.

  Her yapının su tesisatı 3 temel işlevi karşılamalıdır. Bunlar günlük tüketimde sağlanan suyun sağlanması ve konutların içinde kullanılmak için dağıtılması, organik atıklar, deterjanlar ve bazı eriyikler için pis suyun boşaltılmasıdır.

  Konut içi tesisat iç bölmelerde kurulan bir sistem olup  2 ihtiyaca cevap vermektedir. Bunlar suyu konut içlerine dağıtıp kullanıldıktan sonra boşaltmaktır. Temiz su içilmek ve yiyeceklerde kullanılmak için dağıtılan sudur. Kullanıldıktan sonra boşaltılarak konutlatın dışına çıkarılan su ise pis su olarak tanımlanır. Çoklu konutlarda ise bir kolon sistemi vardır. Temiz su borularla daire içlerine ulaşır, dikey borularla da boşaltma işlemi yapılır. Her dairede mutlaka bir giriş noktası vardır. Suların akıtıldığı her noktada pis suların boşaltıldığı kolona bağlanan bir boru vardır. Çatı düzeyinde en üst kısımdan farklı bir şekilde bacaveya benzeri birşey ile dışarıya bağlantılıdır. Bu bağlantı sifonun düzgün çalışmasını ve boşaltılan suyun geri gelip taşmasını önlemek için pis suların akıtılmasında temel öge olan hava ve gazın boşaltılması için olmazsa olmazlardandır.

  Lavabo, banyo küveti veya klozet gibi bir su tesisatının olduğu yerlerde su akışını denetlemek maksadıyla bir musluk bulunmalıdır. Musluğun nasıl olduğu farketmeksizin su akışını düzenlemesi önemli olandır. Piyasada her bütçeye ve zevke göre model bulıunmaktadır. Zaman geçtikçe contalar sorun yaratabilir. Böyle bir durumda contalar değiştirilmelidir. Bazı bataryalar her ne kadar estetik açısından güzel olsalarda arıza sırasında işleri biraz daha zorlaştırabilir. Bu sebeple mümkünse duvara monteli ürünler tercih edilmelidir. Aksi halde duvarlar veya fayanslar kırılabilir.