1 LAVABO TIKANIKLIĞI AÇMADA KESİN ÇÖZÜM

İstanbul Su Tesisatçısı
LAVABO TIKANIKLIĞI AÇMADA KESİN ÇÖZÜM

LAVABO TIKANIKLIĞI AÇMADA KESİN ÇÖZÜM

Lavabolar maalesef tıkanıklığın en çok yaşandığı yerdir. Lavabonuz tıkandığında lavabo açıcı kullanmak yapılan yanlışlardan biridir. Çünkü bu kimyasallar contalarının erimesine neden olabilir. Buda su sızıntılarını ortaya çıkarır. Lavabo açıcılar ileride daha çok masraflı sorunlara sebep olabilir. İstanbul su tesisatçısı olarak robotlu ve kameralı bir sistem ile lavabo tıkanıklığı açıyoruz. Atık su borularında lavabo tıkanıklığı açma işlemi kameralı ekiplerimiz tarafından yapılmaktadır. Ayrıca istenildiği takdirde aşırı yağlanma olmuş lavabo giderlerlerinde basınçlı yıkama su jeti makinesi ile temizlik yapıyoruz. Eğer lavabo tıkanıklığınızı açamazsak asla ücret talebinde bulunmuyoruz!

LAVABOLAR NEDEN TIKANIR?

Tesisatlarda görülen kısa sürekli tıkanmalar genellikle ticari alanların lavabolarında yaşanmaktadır. Gıda işiyle meşgul işletmelerin mutfaklarında, dökülen yemek artıkları tıkanmaya sebep olurken, eğim verilmeden yapılan atık su borularında bu şikâyetler yılda birkaç kez tekrarlanmaktadır. Tesisat kurulurken suyun akış yönü ters verildiği için, evyeden dökülen yemek artıkları boruda birikme yapar. Giderin içerisinde set oluşturan bu maddeler pis suyun kanalizasyona gitmesinin önüne geçer. Hatta mutfak ya da diğer lavabo giderinden akamayan pis sular akış yolu bulamadığı için taşma yapar.
Normal şartlarda doğru döşenen bir su tesisatında, bina içerisindeki ana boruların çeperi geniş olmasının yanı sıra dikey olarak döşendiklerinden, içerisine bez gibi suda erimeyen katı atıklar atılmadığı sürece tıkanma olmaz. Bu sebeple konutlarda alt yapı tesisatı döşenirken uygun açıda eğim verilmesi çok önemlidir. Lavabo deliğinden itibaren ana boruya giden mesafe, 10 metreyi geçmemesi gerekir. Bu şartlar sağlandıktan sonra geriye kalan tek şey kullanıcıların dikkatli olmasıdır. Düzenli olarak gider temizliği yapılan yerlerde tıkanıklık şikâyeti yaşanmaz. Gider temizliği sırasında borunun içerine gönderilen basınçlı su jeti, lavabo borusunun temizliğini kusursuz olarak yapmaktadır. Fakat bazı işletmelerin bu tür bakımları zamanında yaptırmaması neticesinde ani tıkanmalar oluştuğu için ticari kayıplara yol açar. Suyun yaşam alanlarında kullanılmadığı bir bölüm yoktur. Bu yüzden içeri gelen temiz su borularıyla yanı sıra tahliye amacıyla kullanılan su borularının temizliğini de düşünmek gereklidir.

LAVABONUN TIKANMASINA ETKEN SEBEPLER

Gider boruları içerisinde kalan yiyecek artıklarını ve sabun kalıntılarını çevre dostu olmayan kimyasallar kullanarak tıkanıklığı açmaya çalışmak size geçici çözümler sunabilir.
Lavabolarda oluşan tıkanmaların sebepleri:

 • Lavabolara dökülen yemek ve çay artıkları,
 • Binaların yapım veya onarım aşamasında boruların içine giden molozlar,
 • Eski binalarda genellikle rastlanan giderlerin daralması, tortu veya yağ bağlamaları ya da kireçlenme,
 • Sebze veya meyveleri yıkarken üstlerindeki toprak vb. maddelerinde lavabolarda tıkanıklığa sebebiyet verdiği söylenebilir. 

Ayrıca ek olarak şunlar da örnek gösterilebilir;

 • Değişen toprak: Donmuş zemin, zeminin oturması sonucu borularda zarar görmüş kırılma ya da çökme olabilir.

 • Tıkanma: Yağ birikimi veya yabancı bir nesne, suyun gidişini kısıtlar veya hattın doğrudan su akışını durdurabilir.

 • Korozyon: Boruların dayanıklılık sürecine bağlı olarak ömrünü tamamlamış olması.

 • Göbekli boru: Borunun bir bölümü kâğıt ve atık toplayan bir vadi oluşturması, zemin ve toprak koşullarına göre değişkenlik gösterebilir.

 • Sızdıran ek yerleri: Borular arasındaki mühürler, pis su borusu çevresinde kaçağa neden olur.

 • Kanalizasyon Ana Hattı: Ağaç veya çalı kökleri kanalizasyon hattı işgal etmiş veya temizliği yapılmayan bir boru olabilir.

 • Mevcut borular bozulmuş veya aşınmış olabilir, yatak kısmı iyi malzemeden beslenmemiş olabilir.

LAVABO TIKANIKLIĞI AÇMA

Lavabo tıkanıklığı probleminde evinizde uygulayacağınız yöntemler sayılıdır. Evdeki yöntemlerle bir süreliğine sorunu gidermiş olursunuz.Kesin ve sorunsuz lavabo tıkanıklığı açmak için bizlere ulaşabilirsiniz. 

 • Lavabo giderinize bağlı hortumu çıkarıp sivri bir alet ile açmaya çalışabilirsiniz.
 • Lavabo pompası yardımıyla basınç sağlayarak açmaya çalışabilirsiniz. 
 • Tazyikli su kullanabilirsiniz.