1 İstanbul Su Tesisatçısı | KIRMADAN SU KAÇAĞI TESPİTİ -35₺ İndirim

İstanbul Su Tesisatçısı | KIRMADAN SU KAÇAĞI TESPİTİ -35₺ İndirim

KIRMADAN SU KAÇAĞI TESPİTİ

KIRMADAN SU KAÇAK TESPİTİ

Var olan bir delik veya korozyondan kaynaklanan durumlar sebebiyle oluşan hafif sızıntılara neden olan yerler için su kaçak tespiti yapılmaktadır. Genellikle kullanım ömrünü tamamlamış su tesisat bileşenlerinde görülen bu durum ilerleyen vakitlerde ciddi problemlere neden olabilmektedir. Sızıntının kaynağının bulunması eskiden zaman alırken gelişen teknoloji ile birlikte yerini kaçak tespit detektörlerine bırakmıştır. Bu sayede kaçağa müdahalede olabildiğince hızlı ve kesin gerçekleşmektedir.

Özellikle eski binalara su tesisatı iyi döşenmemiş binalarda en sık karşılaşılan su kaçağı ve buna bağlı olarak su kaçak tespiti gelmektedir. Su kaçağı çoğu zaman farkedilmez ve farkedildiğinde de çoğu zaman geç olur. Haliyle çözümü de biraz zahmetli olur. Peki su kaçağı tespiti nasıl olur?  Gerek kendi dairenizde, gerek ailenizin ya da arkadaşınızın dairesinde, gerekse de iş yerinizde mutlaka su kaçağı sorunu yaşamışsınızdır. Ya duvarların veya tavanın ıslanmış ya komşudan su sızıntısıyla ilgili şikayet gelmiş ya fayansların sararmış ya da rutubet ve kötü kokular etrafınızı sarmıştır. Sık sık görülen su kaçakları birçok sebepten meydana gelir ve birçok kişinin başını ağrıtır. Mesela boruların yüksek basınç sonucu patlaması, boruların çatlaması ya da kırılması, tesisat sistemlerini üreten firmaların veya ustanın hatasından dolayı su kaçağı görülebilmektedir;ancak su kaçağı tespiti, sorunun derinliğine göre değişir. Büyük bir su kaçağı kolayca fark edilebilirken, küçük bir su sızıntısı uzun süre fark edilmeyebilir. Peki, su kaçağı nasıl tespit ederiz

KIRIP DÖKMEDEN SU KAÇAK TESPİTİ NASIL YAPILIR?

Eskiden su kaçağı tespiti için fayanslar kırılır, eve ya da iş yerine ciddi hasar verilir ve iyi bir ihtimalle su kaçağı bulunabilirdi. Şimdi ise, teknolojinin gelişmesiyle hiçbir yeri kırmadan su kaçağı tespiti yapılabiliyor. Böylece neredeyse hiç hasarsız bir şekilde ve en ekonomik yollarla su kaçağı tespit edilebiliyor.

SU SESİ VE SU SAYACI NASIL ÖNEMLİ BİR GÖSTERGEDİR?

Tüm musluk ve bataryalar kapalıyken döşeme ve duvarların arkasından gelen su sesi, su kaçağının önemli bir belirtisidir. Her şey kapalıyken, bir yerden şıp şıp damlayan bir su sesi duyuyorsanız, bulunduğunuz yerde su kaçağı var demektir.

Bunun yanında, tüm vanalar ve bataryalar kapalıyken su sayacınızı kontrol ederseniz su kaçağı olup olmadığını kolayca anlayabilirsiniz. Eğer vanalar kapalıyken, su sayacınızın göstergesi çalışmaya devam ediyorsa ve sayacınız bozuk değilse, su kaçağı ile karşı karşıyasınızdır.

SU FATURALARINIZI TAKİP EDİN!

Su kaçağı tespiti için bir başka ipucu da ay sonlarında gelen su faturalarıdır. Faturalarınız birkaç ay öncesine göre iki üç kat kabardıysa muhtemelen evinizde ya da iş yerinizde su kaçağı vardır. Bu sebeple, olası bir su kaçağına karşı, su faturalarınızı dikkatli bir şekilde takip etmeyi unutmayın.

DUVARLARA, YERLERE, DÖŞEMELERE BAKIN!

Duvarlarda, tavanda, yer döşemelerinde meydana gelen ıslaklık, küflenme ve boya ile yerlerde fark edilen renk değişimleri su kaçağına dair ipucu vermektedir. Bu ipuçlarını sorunun daha da büyümemesi için göz ardı etmeyin.

SIZDIRMAZLIK TESTİ YAPTIRIN!

Su kaçağının tespit edilmesi için biraz daha profesyonel yöntemlere bakacak olursak, öncelikle sızdırmazlık testi yaptırmalısınız. Bu testin sonucunda sorun bulunursa, akustik dinleme cihazı ile sızıntı olan bölgeden tek fayans sökülerek kaçak anlaşılabilir.

Şayet sorun, bu noktada değilse, o zaman su kaçağı tespiti için pimaş borularda sisteme giren kameralar devreye girer ve lavabolar, ana giderler, gider içleri ile küvetler kontrol edilir.

KALORİFER KAÇAKLARINA DİKKAT!

Kalorifer kaçakları en korkulan su kaçağı problemlerinden biridir. Söz konusu kaçak, kombideki bar basıncının devamlı düşmesiyle kendini gösterir. Kalorifer kaçakları en çok genleşme den olan çatlamalar ve kasılmalardan dolayı meydana gelirken, kombi, kalorifer ve temiz su kaçakları için üretilmiş bir sistem olarak kullanılan ilaçlı kapatıcılar kullanılır. Önce su tesisatı temizlenir, sonra sorunlu bölgedeki borunun içine ilaçlı kapatıcılar yerleştirilir. Bu noktada, kaçağın olduğu yerde kristalleşme gerçekleşir ve kaçağa sebep olan delik kapatılır.

Yukarıda bahsedilen belirtilerden biriyle karşılaşmanız halinde yapmanız gereken son derece basit. Tüm Türkiye’de 7/24 hizmet veren tesisat ustası firmamızla iletişime geçin

Yazımızın içeriğinde su kaçak tespiti, su kaçağı, kırmadan su kaçağı bulma, cihazla su kaçağı tespiti, noktasal su kaçak tespiti, kameralı su kaçak tespiti, su tesisat kaçağı, su tesisatı kaçak bulma, cihazla su kaçağı tesisatı, su tesisat tamircisi, İstanbul  su tesisatçısı... bahsettik.

SU KAÇAĞI BELİRTİLERİ

Bilinen bir gerçek olarak her kaçağın ardında kalitesiz malzeme kullanımı bulunmaktadır. İşin verimli bir şekilde yürütülmesi için malzeme kalitesi oldukça önemlidir. Dolayısıyla kullanılan malzemenin zayıf olması ömrünü tamamlaması ve montaj esnasında ustanın hataları gibi nedenlerden ötürü su kaçakları oluşabilmektedir. Kullanılan malzeme kalitesiz ise montaj sırasında boru çatlayabilir ya da hasar alabilir bu durumda ilerleyen zamanlarda ısı farkından dolayı genleşip ya da büzüşen borudan su kaçakları oluşabilmektedir. Tesisat borusunu döşeyen ustalar mevcut esik ya da hasarlı kısımları ı fark etmezlerse tesisat ilerleyen zamanlarda risk teşkil edebilir. Öte yandan plastik borularda ise yanlış ya da hatalı birleştirme işlemleri sırasında su sızıntılarına neden olabilecek durumlar yaşanabilmektedir. Bu problemler çok sık rastlandığından oldukça normal karşılanabilmektedir.

Ana drenaj hatlarında borunun üzerine atılan toprak bazen altındaki boruları aşındırabilir. Öte yandan bu kütlenin ağırlığına dayanamayan boru, kalitesiz malzeme nedeniyle yıpranmaktadır. Bu nedenle oluşan hasar sonucu borularda yırtılma olur sonucunda su sızar ve bazen oluşan delik büyüklüğü nedeniyle borunun içine yabancı maddeler ya da toprak kaçar ve tıkanıklık oluşur. Su kaçaklarına sebep olan bir diğer faktör genellikle yenileme işlemlerinde mevcut borulara zarar verilmesi nedeniyle yaşanmaktadır. Tadilat zamanında duvara, zemine çakılan çiviler veya vida gibi sivri cisimlerin borulara denk gelerek hasar vermesiyle sızıntılar meydana gelebilmektedir. Çivilerle delinmiş bir boru zeminde ya da duvarda uzun süre fark edilmeyebilir fakat ciddi sonuçlar meydana getirebilmektedir. Su sızıntısının bir başka nedeni de bilinçsizce ya da acemi su tesisatçıları tarafından yapılan hatalarla ilişkilidir. Acemi su tesisatçıları bazen contaların birleşim yerlerine esnek ayırıcılar monte etmekten kaçınır. Bu küçük hata ilerleyen zamanda basıncın da etkisiyle geri dönülemez hasarlara neden olabilir.

Bütün bu olumsuzluklara rağmen geliştirilen ekipmanlar sayesinde artık duvar arkasında, sıva arasında yer alan su sızıntıları, su kaçakları da tespit edilebilmektedir. Kızılötesi kameralar yardımıyla birçok tehlikeli sızıntı tespit edilmiş ve olumsuz sonuçların önüne geçilmiştir. Literatürde su kaçak tespit cihazı olarak isimlendirilen bu cihazlar yardımıyla işler kolaylaşmaktadır. Her alanda olduğu gibi su kaçağı alanında da teknolojik yenilikler kendini ispatlamıştır. Biz de sahip olduğumuz dinamik yapı sayesinde gelişmeleri takip edip, su kaçağı tespit cihazı gibi en son teknolojik ürünleri kullanmaktayız.

Yapılarda en sık karşılaşılan sorunlardan bir su kaçağıdır. Olası su kaçağının belirtileri şunlardır:

Zeminde su kaçağı Eğer ki zeminde su kaçağı var ise musluk, batarya vs. kapalıyken tesisat borularınızdan veya veya zeminden su gelirse bu durum zemindeki su kaçağının en net belirtisidir.

- Duvarda su kaçağı Eğer evinizin veya binanızın duvarında su kaçağı var ise duvarlarda çatlak, nemlenme, küflenmeve rutubet meydana gelecektir. Bu durumda duvarda su kaçağının olduğunun net belirtilerindendir.

-Tuvalet veya banyonuzda su kaçağı varsa alt kattaki komşunuzun tavanında rutubet, nem ve damlacıkların oluşması su kaçağının göstergesidir.

- Su faturanızın önceki aylara göre gereğinden fazla artış göstermesi de bir su kaçağı belirtisi sayılabilir. böyle bir durumla karşılaştıysanız su tesisatınızı kontrol ettirmelisiniz.

- Kombinizin su basıncı devamlı düşüyor ve kombide su eksikliğinden kaynaklı arıza yaşıyorsanız bu durumda bir su kaçağını gösteriyor olabilir.

SU KAÇAĞI NASIL BULUNUR?

İstanbul geneli verdiğimiz hizmette cihazlarla su kaçak tespiti yapan ustalar ve kameralı su tesisatı kaçak bulma servisimiz, su kaçağı nasıl bulunur sorusuna en iyi cevabı yaptığı işler ile birlikte sahada verir. Ustalarımız kameralı cihazlarla ve akustik dinleme cihazıyla su kaçak tespiti yaparlar.

Evinizde veya binanızda su tesisatında su kaçağı olduğunda şu çok iyi bilinmelidir ki, su kaçakları cihazla kırma dökme yapılmadan noktasal olarak tespit edilebilmektedir.

Su kaçakları nasıl bulunur bir de buna ayrıntılı göz atalım:

1) Su tesisatında kaçak olan yerde su damlaması ara ara mı oluyor yoksa sürekli mi oluyor bu sorulmalıdır.  Bu sorunun cevabı bize kaçağın temiz su tesisatından mı yoksa pis su tesisatından mı kaynaklandığını gösterecektir.

2) Eğer ki su kaçağının pis su tesisatından kaynaklandığını düşünüyorsanız kamera ile pimaşlarda görüntüleme yapılır. Kamera ile çökme, kırılma veya conta kayması var mı bakılır. Kamera ile bunlardan biri görülür ise su kaçağının kaynağı da belirlenmiş olur.

3) Pis su tesisatının olduğu pimaş boru içleri görüntülendikten sonra temiz su tesisatı akustik dinleme cihazı ile dinlenir. Temiz su tesisatında kaçak varsa eğer kaçağın olduğu noktaya uygulanan basınç kaynaklı ses oluşur. Çıplak kulakla duyulmayan bu ses  cihazla tesisat dinlenerek noktasal olarak bulunur.

İstanbul'da kırmadan, dökmeden cihazla su kaçak tespiti yapan firmamız SU TESİSATÇIM teknolojik cihazlar ile kırmadan dökmeden su sızıntısı tespiti ve su kaçak tamiri  işlerinizi itinayla ve temiz bir şekilde yapar ve size teslim ederler. Ekiplerimiz cihazla  su kaçak tespiti ve sızıntı bulma işlemini yaparlarken btesisat borularınıza ve etrafa zarar vermezler.

SU KAÇAK TESPİT CİHAZI

Plastik borularındaki su kaçakları kameralı görüntüleme cihazı ile tespit edilebilmektedir. Su kaçağı tespit cihazları boru iç çeperlerine kameralı görüntüleme sistemi yerleştirilerek işlem başlatılır. Farklı ebat ve tipteki kameralar sayesinde elde edilen görüntü eşanlı olarak borudan monitöre iletilerek kaçak tespit edilir. Boru içerisindeki karanlık alanın bulunduğu yeri aydınlatmak için kamera üzerinde aydınlatıcı aparat bulunmaktadır. Su kaçaklarının bilgisayar ortamında tespiti için sadece kamera görüntüleme cihazının kullanılması yeterli değildir. Bu cihazı kullanan personel deneyimli olmalıdır. Aksi takdirde kameranın görüntüleme ekipmanını kullanan personel monitöre yansıtılan görüntüleri yorumlayamayabilir ve kameranın su kaçaklarını algılaması çok daha uzun sürebilir. Su kaçaklarının görsel tespiti işlemleri kısa sürede yapılmalı ve uygun yöntemlerle kaçak giderilmelidir.

DİĞER KAÇAK TESPİT EKİPMANLARI

Su kaçağı tespit cihazı yardımıyla sorunun belirlenmesi sadece plastik borular için kullanılmaktadır. Diğer borular için farklı yöntemlerle kaçak tespiti yapabilmekteyiz. Basınç kontrollü su kaçak tespit sistemi, akustik su kaçak tespit sistemi gibi pek çok yöntemle farklı boyuttaki su kaçağı tespit edilebilmektedir. Su kaçağı boyutlarının önemi vereceği zarar potansiyeline göre değişmektedir. Nemin mevcut yapıya zarar vermemesi için hızlı davranmak elzem bir konudur. Burada önemli olan konu kısa süre içerisinde kaçağın konumunun tespit edilmesi ve uygun ekipman ve yöntem ile problemin bertaraf edilmesidir. Alanında uzman çalışma arkadaşlarımız tesisatarizasi.com aracılığıyla su kaçak tespiti konusunda sizi bilgilendirebilir. Su kaçağı konusunda şüphelendiğiniz durumlarda iletişim kısmında yer alan numaralardan bize ulaşarak su kaçak tespit edilmesi konusunda gerekli yardımı alabilirsiniz.